CZYM JEST PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”
Procedura „Niebieskie Karty” jest narzędziem, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej.
W myśl art. 9d ust. 2, 4 ustawy o przeciwdziałaniu przemocy domowej „Procedura Niebieskie Karty obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez osoby, o których mowa w art. 9a ust. 11–11d, w związku z uzasadnionym podejrzeniem stosowania przemocy domowej. Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta - A” w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy wobec osób doznających przemocy domowej lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej”.
USTAWOWA DEFINICJA PRZEMOCY
Przemocą domową jest jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie, wykorzystujące przewagę fizyczną, psychiczną lub ekonomiczną, naruszające prawa lub dobra osobiste osoby doznającej przemocy domowej, w szczególności:
- narażające tę osobę na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia lub mienia,
- naruszające jej godność, nietykalność cielesną kub wolność, w tym seksualną,
- powodujące szkody na jej zdrowiu fizycznym lub psychicznym, wywołujące u tej osoby cierpienie lub krzywdę,
- ograniczające lub pozbawiające tę osobę dostępu do środków finansowych lub możliwości podjęcia pracy lub uzyskania samodzielności finansowej – przemoc ekonomiczna
- istotnie naruszające prywatność tej osoby lub wzbudzające u niej poczucie zagrożenia, poniżenia lub udręczenia, w tym podejmowane z pomocą środków komunikacji elektronicznej – cyberprzemoc- więcej na ten temat w linku
INSTYTUCJE UPRAWNIONE DO URUCHAMIANIA PROCEDURY „NIEBIESKIE KARTY”
- pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej,
- funkcjonariusz policji,
- żołnierz Żandarmerii Wojskowej,
- pracownik socjalny specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej,
- asystent rodziny,
- nauczyciel wychowawca będący wychowawcą klasy lub nauczyciel znający sytuację domową małoletniego,
- osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny,
- przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
- pedagog, psycholog lub terapeuta, będący przedstawicielami jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia lub organizacji pozarządowych.
PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY” OBEJMUJE
- osoby doznające przemocy domowej,
- osoby stosujące przemoc domową, przez które należy rozumieć wyłącznie osoby pełnoletnie, które dopuszczają się przemocy wobec osób doznających przemocy
Nowa ustawa rozszerza krąg osób określonych jako osoby doznające przemocy domowej. Przede wszystkim ustawodawca wskazał, że taką osobą może być: małżonek, także w przypadku gdy małżeństwo ustało lub został unieważnione, oraz jego wstępni, zstępni, rodzeństw i ich małżonkowie, wstępni i zstępni oraz ich małżonkowie, rodzeństwo oraz ich wstępni i zstępni oraz ich małżonkowie, osoba pozostająca w stosunku przysposobienia i jej małżonek, oraz ich wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie, osoba pozostająca obecnie lub w przeszłości we wspólnym pożyciu oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie, osoba wspólnie zamieszkująca i gospodarująca oraz jej wstępni, zstępni, rodzeństwo i ich małżonkowie, osoba pozostająca obecnie lub w przeszłości w trwałej relacji uczuciowej lub fizycznej, niezależnie od wspólnego zamieszkiwania i gospodarowania, małoletni wobec którego jest stosowana przemoc domowa, małoletni będący świadkiem przemocy domowej stosowanej wobec osób wskazanych powyżej.
NA CZYM POLEGA PROCEDURA „NIEBIESKIE KARTY”
Choć samo podjęcie interwencji w środowisku nie wymaga zgody ani osoby doznającej przemocy ani tym bardziej osoby stosującej przemoc domową, to rozpoczęcie procedury następuje w momencie wypełnienia formularza „Niebieska Karta-A”. Obowiązkiem osoby uruchamiającej procedurę jest przekazanie osobie pełnoletniej, doznającej przemocy bądź w przypadku małoletniej osoby doznającej przemocy, jego opiekunowi prawnemu lub faktycznemu formularza „Niebieska Karta-B”, który jest dokumentem zawierającym definicję przemocy domowej, prawa osoby doznającej przemocy domowej, informację o miejscach i placówkach pozwalających uzyskać pomoc.
Przedstawiciel instytucji uprawnionej do uruchomienia procedury ma 5 dni roboczych na dostarczenie formularza „Niebieska Karta-A” do Zespołu Interdyscyplinarnego, który niezwłocznie, ale nie później niż, w terminie 3 dni roboczych od otrzymania formularza zobowiązany jest do powołania grupy diagnostyczno-pomocowej, która otrzymuje ów formularz. Pierwsze posiedzenie grupy diagnostyczno-pomocowej w składzie pracownik socjalny i funkcjonariusz Policji odbywa się w terminie 5 dni roboczych od dnia otrzymania formularza. Na kolejne posiedzenia grupy diagnostyczno-pomocowej zapraszana jest osoba doznająca przemocy domowej i wypełniany jest formularz „Niebieska Karta-C” oraz wzywana jest osoba stosująca przemoc domową i wypełniany jest formularz „Niebieska Karta-D”. Posiedzenia grupy diagnostyczno-pomocowej z udziałem osoby doznającej przemocy i stosującej przemoc zawsze odbywają się w innym terminie i nie ma możliwości, by osoby te uczestniczyły w posiedzeniu jednocześnie.
Grupa diagnostyczno-pomocowa wykonuje swoje zadania w ramach wykonywanych obowiązków służbowych i zgodnie z posiadanymi kompetencjami, pracownik socjalny zgodnie z zadaniami wynikającymi z Ustawy o pomocy społecznej a funkcjonariusz Policji zgodnie Ustawą o Policji oraz innych aktów prawnych regulujących wykonywanie przez niego obowiązków w ramach pełnionej służby.
Ustawowo do zadań funkcjonariusz Policji powołanego do grupy diagnostyczno-pomocowej należy praca w szczególności z osobą stosująca przemoc domową. Natomiast pracownik socjalny zobligowany został, by przy udziale i we współpracy z osobą doznającą przemocy opracować indywidualny plan pomocy zgodnie z potrzebami tej osoby. Schemat przebiegu procedury w linku.
Rodzina objęta procedurą „Niebieskie Karty” kompleksowo objęta jest pomocą specjalistów z różnych dziedzin. Brak współpracy osób objętych procedurą nie wstrzymuje prac grupy diagnostyczno-pomocowej.
Zakończenie procedury „Niebieskie Karty” następuje w przypadku:
1. ustania przemocy domowej i uzasadnionego przypuszczenia, że zaprzestano dalszego stosowania przemocy domowej;
2. rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań.
Wobec osób objętych procedurą po zakończeniu prowadzone są działania monitorujące przez okres 9 miesięcy.
Procedura „Niebieskie Karty” przeprowadzana jest niezależnie od innych rodzajów postępowań, w szczególności postępowania karnego, rodzinnego lub cywilnego.
W razie stwierdzenia popełnienia przestępstwa, przedstawiciele realizujący procedurę „Niebieskie Karty” są zobowiązani do poinformowania o tym fakcie organy ścigania (Policję, prokuraturę).
Wszelkie nowe regulacje prawne zawarte w ustawie o przeciwdziałaniu przemocy domowej zostały wprowadzone dla zwiększenia skuteczności egzekwowania prawa do życia i zdrowia, poszanowania godności osobistej każdego człowieka oraz w celu zapewnienia wszystkim osobom doznającym przemocy domowej właściwej i fachowej pomocy ze strony wszystkich instytucji powołanych do działania na ich rzecz.
Druki do pobrania: Formularz Niebieskich Kart
SPRAWDŻ CZY TWÓJ ZWIĄZEK JEST BEZPIECZNY
Link - PRZEMOCOMETR to proste narzędzie identyfikujące zachowania w związku. Dzięki odpowiedziom na pytania można zmierzyć czy związek opiera się na partnerskich relacjach, na obopólnej zgodzie, czy też ma charakter toksyczny.
WYKAZ PLACÓWEK POMOCOWYCH
Wykaz ogólnopolskich telefonów: